Kim jest Dr. Arthur Agatston?

Dr Arthur Agatston urodził się w 1947 roku. Jest wiodącym kardiologiem zajmującym się profilaktyką oraz adiunktem na Uniwersytecie w Miami Miller School of Medicine. Jako pionier w dziedzinie nieinwazyjnych metod obrazowania serca pracował  z dr Warrenem Janowitzem. Współpraca ta zaowocowała opracowaniem the Agatston Score – metody monitorowania poziomu wapnia w tętnicach wieńcowych, po raz pierwszy opublikowanej w 1991 roku, która jest obecnie wykorzystywana na całym świecie i uważana przez licznych ekspertów za najlepszy środek zapobiegawczy chorobom serca.

Dr Agatston opublikował ponad 100 prac i artykułów naukowych w specjalistycznych czasopismach medycznych. Systematycznie wygłasza wykłady na temat sposobów odżywiania, zdrowia oraz profilaktyki chorób serca, zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i poza nimi. Jest prelegentem, członkiem katedry i organizatorem licznych akademickich spotkań kardiochirurgów oraz sympozjów naukowych. Dr Agatston pracuje jako ekspert i konsultant w państwowych klinikach, komitetach i organizacjach ochrony zdrowia. Udzielał się między innymi w Amerykańskim Towarzystwie Echokardiografii i Amerykańskim Kolegium Kardiologii.  Jest jednym z dyrektorów Towarzystwa Profilaktyki Chorób Serca oraz Kolegium Kardiologii i Eradykacji, pracuje dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Ostatnio dr Agatston otrzymał prestiżową nagrodę Alfa Omega Ośrodka Medycznego Uniwersytetu w Nowym Jorku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny.

W 1995 roku dr Agatston opracował dietę dla swoich pacjentów ze schorzeniami serca i cukrzyków wspomagającą poprawę parametrów krwi i utratę wagi. Jego plan żywieniowy sprawdził się tak dobrze, że stacja telewizyjna w Miami zaproponowała mu przedstawienie diety swoim widzom. Setki mieszkańców południowej Florydy przeszło na tę dietę i straciło na wadze. Kilka lat popularności programu zaowocowało opublikowaniem w 2003 roku pierwszej książki dra Agatstona. –„Dieta Plaż Południowych”. Dzisiaj dieta ta jest stylem życia pozwalającym zdrowo odżywiać się milionom ludzi na całym świecie. Wydano ponad 23 miliony egzemplarzy, a w ciągłym druku jest też kilka książek towarzyszących, takich jak książki kucharskie, poradniki i przewodniki. Informacje o doktorze. Agatstonie można także  znaleźć na: SouthBeachDiet.com, EverdayHealth.com, and Prevention.com. Publikuje on również artykuły dotyczące profilaktyki chorób serca w miesięczniku Prevention.

W 2004 roku dr Agatston założył fundację non-profit – Agatston Research Foundation w celu prowadzenia nowatorskich badań w dziedzinie diety, zdrowia serca oraz zapobieganiu chorobom sercowym. Fundacja działa poprzez badania, edukację i profilaktykę. Jesienią 2004 roku zainicjowała “Zdrowsze Opcje dla Uczniów” (HOPS), aby promować zdrowy styl życia uwzględniający codzienny wysiłek fizyczny. Programem tym objęto ponad 50 tysięcy dzieci w szkołach podstawowych. Dane opublikowane w 2010 roku, potwierdzone przez liczne gremia naukowe wykazały, że uczniowie realizujący program wypadli znacznie lepiej jeśli chodzi o prawidłową masę ciała, parametry krwi i wyniki testów szkolnych w porównaniu ze swoimi rówieśnikami nie biorącymi udziału w tym eksperymencie. Obecnie fundacja pracuje wspólnie z Uniwersytetem w Pensylwanii nad projektem dalszej poprawy odżywiania uczniów  oraz z Kliniką i Uniwersytetem w Miami nad rozwijaniem zdrowszego stylu życia i profilaktyką chorób naczyniowych.

Dr Arthur Agatston mieszka w Miami Beach wraz ze swoją żoną Sari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *