Faza 3

Po osiągnięciu zaplanowanej masy ciała można rozpocząć kolejny etap diety. Faza ta nie jest już w zasadzie żadną dietą ale raczej programem żywieniowym zalecanym na resztę życia. Zdaniem twórcy diety South Beach nasz organizm zdążył już przywyknąć do zdrowego stylu życia, a my nauczyliśmy się prawidłowo zestawiać posiłki, co pozwoli nam przez długi czas cieszyć się nienaganną sylwetką i dobrym samopoczuciem. Dwie poprzednie fazy diety nauczyły nas racjonalnego dobierania produktów oraz wybierania tych artykułów, które możemy jeść bez obawy w każdej ilości. Etap trzeci jest tak w rzeczywistości sprawdzianem, czy potrafimy skutecznie się kontrolować i stosować do wskazówek podanych we wcześniejszych etapach diety.

Nasze zadanie polega tutaj przede wszystkim na utrzymaniu wymarzonej wagi ciała, którą udało nam się uzyskać tylko i wyłącznie dzięki naszej silnej woli. Podstawą naszego powodzenia jest stosowanie w spożywanych potrawach składników o indeksie glikemicznym nieprzekraczającym 60. Jednak w przypadku kiedy będziemy chcieli nieco pofolgować wprowadzonym zasadom i sięgnąć po dania zawierające większą ilość węglowodanów, musimy pamiętać, by umiejętnie neutralizować tę nadwyżkę. Trzeba postarać się możliwie dokładnie dopasować codzienny jadłospis do własnych indywidualnych potrzeb i upodobań, a także do reakcji organizmu. Każdy, kto ma problemy z sylwetką, musi samodzielnie ułożyć optymalne dla siebie menu. Należy dodawać do jadłospisu różne produkty i uważnie przyglądać się, które z nich zwiększają nasz apetyt i w następstwie wagę. Jeżeli zauważymy, że przykładowo po ziemniakach lub makaronie mamy ochotę na kolejną porcję i zaczynamy przybierać na wadze, trzeba z nich zrezygnować lub jeść naprawdę bardzo rzadko. Na co dzień musimy zastąpić je innymi produktami węglowodanowymi.

Na tym etapie diety nie ma już rzeczy zakazanych. Do naszego jadłospisu możemy teraz włączyć produkty niedozwolone na wcześniejszych etapach diety. Powinniśmy jedynie bacznie obserwować, które produkty pobudzają nadmiernie nasz apetyt i wywołują napady łaknienia. Takie składniki należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Stosując w naszym dalszym życiu zalecenia diety South Beach będziemy z pewnością przez długi czas cieszyć się nienaganną figurą i znakomitym samopoczuciem. Idąc na zakupy będziemy dokonywać dobrych wyborów i kupować wyłącznie produkty zdrowe i świeże oraz w niskim stopniu przetworzone. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej i ćwiczeniach, które znacznie przyspieszają spalanie kalorii.

Jest to etap dopuszczający największą swobodę. Tak naprawdę, jeśli nie chcemy przytyć i zależy nam na zdrowym odżywianiu, należałoby stosować się do tych zaleceń już do końca życia, bo to wcale nie jest takie trudne. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, już na początku trzeciej fazy diety większość osób wcale nie czuje głodu, niedosytu ani nieposkromionego apetytu na coś tłustego, słodkiego i bardzo niezdrowego. Doskonale funkcjonuje także bez drugiego śniadania i podwieczorku. Oczywiście zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że ktoś, nawet po wielu latach stosowania podobnej diety przez dłuższy czas, drastycznie narusza jej zalecenia i zaczyna tyć. Co wtedy robić? To proste. Wystarczy wrócić na tydzień, dwa do jadłospisu z etapu pierwszego, a po odzyskaniu dawnej wagi – znów łagodnie przejść do etapu trzeciego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *